Halil Ergün üniversiteden neden atıldığını açıkladı

MaazAhmad
MaazAhmad
1 Min Read

Gökay Kalaycıoğlu’nun sunumuyla Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programının konuğu, oynadığı dizilerdeki başarısıyla adından söz ettiren usta oyuncu Halil Ergün oldu. Ergün, siyasi görüşleri nedeniyle yıllar önce yaşadığı sorunlardan bahsetti.

“KALDIĞIM İÇİN OKULDAN ÇIKARDIM”

Yıllar önce üniversiteden neden atıldığını anlatan Halil Ergün, “Solcu olduğum için beni okuldan attılar. Yaşar Kemal ve Orhan Kemal okuyordum. Gençimiz heyecanlandık. Korkusuz bir çocuktum. soru sormayı da severdim.”Parayı verdim Ankara’ya gönderdim ‘Yeter artık sizden çektik’ dedi. Mülkiye’ye gittim ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdim. Tiyatro hayatım fakülte hayatımla başladı. ’68 Kuşağı’ olarak barışı, emeği ve bağımsızlığı savunuyorduk.”

12 Mart Muhtırası’nda devrimci tiyatro yaptığı için hapse atıldığını belirten usta oyuncu, sanat anlayışının bedelini hep ödediğinden bahsetti.

Ergün şunları ekledi:

“Siyasi tercihimi sosyalizmden yana yaptım. 2,5 yıl cezaevlerinde yattım. Mahkemedeki son savunmamda sadece şunu söyledim: Yaşadıklarım ve gördüklerim insan hayatındaki eziyettir. Anlatmak istemiyorum. Orada yaşadıklarım. Biri bana anlatınca hoşuma gitmedi. Bu göreceli. İşkence göreceli bir şey.”

Daha Fazla Eğlence Haberi Okuyun

Source link

Share this Article
Leave a comment