Rusya, Karadeniz üzerinde bir ABD insansız hava aracını düşürdü; arkeolojide önemli keşif; ‘Efendim’ Brian May | Bugün Dünya Basınında

MaazAhmad
MaazAhmad
5 Min Read

T24 Dış Haberler

Pentagon, Rusya’nın Karadeniz’de bir ABD insansız hava aracını savaş uçağıyla vurduğunu bildirdi; ABD operatörlerinin insansız hava aracını uluslararası sulara indirmesi gerektiğini kaydetti. Araştırmacılar, insan olmayan primatlar tarafından oyulmuş ve şekillendirilmiş taş parçaları keşfettiler. İngiltere’de, BBC’nin en önemli futbol programı olan Günün Maçı’nın sunucusu Gary Lineker’in hükümetin yeni mülteci yasasını eleştirdikten sonra programını sunmasına izin verilmeyince krizin etkileri sona erdi. Dünyaca ünlü rock grubu Queen’in eski gitaristi Brian May’e İngiltere Kralı III.

Gardiyan | Brian May şövalye oldu

Dünyaca ünlü rock grubu Queen’in eski gitaristi Brian May’e İngiltere Kralı III. Queen’in Twitter hesabındaki gönderide, İngiltere Kralı III. “Brian’ın Şövalyelik Töreni bugün Buckingham Sarayı’nda gerçekleşti. Şövalyelik takdimi Ekselansları Kral Charles tarafından takdim edildi. Tebrikler Sör Brian!” ifadeler kullanılmıştır. Queen’in aktif olduğu yıllarda 1983’ten beri solo olarak çalışan ünlü gitarist, Mercury’nin ölümünün ardından 2004 yılında Paul Rodgers’ın solistliğinde grubu tekrar bir araya getirerek dünya turnesine çıktı.


Bağımsız | Şimdi Gary Lineker BBC’nin suratına vuruyor

İngiltere’de, BBC’nin en önemli futbol programı olan Günün Maçı’nın sunucusu Gary Lineker’in hükümetin yeni mülteci yasasını eleştirdikten sonra programını sunmasına izin verilmeyince krizin etkileri sona erdi. Programa geri dönen Lineker, sosyal medyadan eleştirilerine devam ederken Twitter profil resmini değiştirdi. Lineker’in yeni fotoğrafında George Orwell’in BBC binasındaki ifade özgürlüğünü vurgulayan sözü yer alıyor. Orwell’in bir sözü var: “Özgürlüğün bir anlamı varsa, o da insanlara duymak istemediklerini söyleme hakkıdır.” Lineker ayrıca eski İngiltere Başbakanı Theresa May’in hükümetin mülteci planlarını eleştiren yorumlarını da retweetledi.


New York Times | Rus savaş uçağı Karadeniz üzerinde ABD İHA’sını düşürdü

Pentagon, Rusya’nın Karadeniz’de bir savaş uçağıyla ABD’ye ait bir insansız hava aracını vurduğunu söyledi; ABD operatörlerinin insansız hava aracını uluslararası sulara indirmesi gerektiğini kaydetti. New York Times, bunun 24 Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ABD ve Rus ordularının bilinen ilk teması olduğunu vurguladı. Gazete, olayın iki ülke arasındaki gerilimi artırdığını vurgularken, ABD Rusya’yı “tehlikeli” davranmaya zorladı. Pentagon’a göre silahsız drone standart bir gözlem uçuşu yapıyordu.


Wall Street Gazetesi | Enflasyon yavaşladı, ancak yüksek kaldı

ABD’de Şubat ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentilerle uyumlu olarak yıllık bazda yüzde 6 oldu. Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 5,5, aylık bazda ise yüzde 0,5 oldu. Aylık enflasyon yüzde 0,5 oldu. Bu, 2021 Eylül’ünden bu yana en yavaş artış olarak kaydedildi. WSJ, buna rağmen enflasyonun “inatla yüksek kaldığını” söyledi.


Moskova Times | Rus kadın Ukrayna ordusuna 30 dolar bağışladığı için vatana ihanetle suçlanıyor

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Habarovsk’ta Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini destekleyen bir kuruluşa 2.500 ruble (33 dolar) bağışta bulunan bir kadını gözaltına aldı.

FSB, adı ve geçmişi paylaşılmayan kadının “vatan hainliği” ile suçlandığını duyurdu.

Moscow Times’ın haberine göre FSB’nin paylaştığı görüntülerde, iki FSB ajanı aniden sokakta yürüyen bir kadının karşısına çıkıyor ve kendilerini tanıtmadan zorla gözaltına alınıyor.

“İhanet” ile suçlanan kadının daha sonra minibüse bindirilerek FSB genel merkezine götürüldüğü belirtildi.

Kadının Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini destekleyen bir hayır kurumuna 33 dolar bağışladığı iddia edildi.

Gizli servis raporlarına göre kadın, kasten öldürme emri suçlamasıyla 22 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Habarovsk Valisi Sergey Furgal’in bir destekçisiydi.


Le Monde | Maymunlar arkeolojiyi işaretler

Araştırmacılar, insan olmayan primatlar tarafından oyulmuş ve şekillendirilmiş taş parçaları keşfettiler. Arkeologları heyecanlandırdığı belirtilen buluntuların kültürel boyutunun milattan önceye dayandığı belirtildi. Science Advances dergisinde yayınlanan çalışmada arkeologlar, milattan önce insanların ürettiği düşünülen taşlar ve şekiller hakkında yeniden düşünmeleri gerekeceğini söylüyor.


El Cezire | Suudi-İran anlaşmasından sonra Yemen hükümeti dışlandı mı?

İran ve Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması ve karşılıklı büyükelçiliklerin açılması konusunda anlaştılar. Varılan anlaşma uyarınca iki ülke birçok konuda iş birliği yapacak ve ilişkileri daha da güçlendirmeye çalışacak. Anlaşma; İran, Suudi Arabistan ve Çin tarafından yapılan ortak açıklamada açıklandı. İki ülke arasındaki ilişkiler daha önce Mart 2015’te Yemen’de başlayan kriz nedeniyle gerilmişti ve o dönemde diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti. Yemen’de devam eden iç savaş için ilişkilerin yeniden başlaması olası bir çözüm olarak görülürken, Al Jazeera’de yer alan analizlerde artık gözlerin Yemen hükümetinde olduğu bildirildi. Tahran, Yemen’de Husileri desteklediğini açıklasa da Yemen ve Suudi Arabistan’ın iddia ettiği gibi savaş sırasında Husilere silah gönderdiğini reddediyor.

Daha Fazla Eğlence Haberi Okuyun

Haber kaynağı

Share this Article
Leave a comment