Trabzonspor camiası ‘menajeri’ tartışıyor: Acele yok – Fatih Saygın

MaazAhmad
MaazAhmad
6 Min Read

TRABZON – Ahmet Ağaoğlu’nun başkanlıktan istifasının ardından kongre sürecine giren Trabzonspor’da gündemdeki bir diğer konu da yeni teknik direktör tayini. Bu sezon aldığı başarısız sonuçların ardından eleştirilerin odağında yer alan Abdullah Avcı, yeni yönetimin önünü açmak için 7 Mart’ta görevinden istifa etmişti. Bordo mavili camianın önemli isimlerinden Hayrettin Hacısalihoğlu, Lemi Çelik ve Sadi Tekelioğlu, yeni teknik direktörün kulüp ekonomisine göre tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

2018 yılında göreve gelen Ağaoğlu yönetiminin 5. teknik direktörü olan Avcı, Trabzonspor ile 38 yıl sonra şampiyonluğa ulaşmış ve Süper Kupa’yı iki kez kaldırma başarısını göstererek kulüp tarihine adını yazdırmıştı. Trabzonspor, 26 Mart’ta tamamlanacak kongre sürecinin ardından hangi teknik adamla belli olacağıyla yoluna devam edecek.

SERGEN YALÇIN VE GÜNDEM GÜNDEMDE

Şu ana kadar cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Ertuğrul Doğan’ın kurultay öncesinde atanacak teknik direktörü belirlemesi bekleniyor. Kongre için listeleri hazırlamaya devam eden Ahmet Ağaoğlu’nun adaylığını netleştirmesi halinde teknik direktör arayışlarına başlayacağı öğrenildi. Bordo mavili takımın teknik patronu için Sergen Yalçın, Çağdaş Atan, İlhan Palut, Şota Arveladze, Slaven Bilic, Marcelo Gallardo ve Steven Gerrad’ın isimleri geçiyor.

Son olarak çalıştırdığı Beşiktaş ile şampiyonluk yaşayan Sergen Yalçın, 9 Aralık 2021 tarihinden bu yana bir kulübe teknik direktörlük yapmıyor.

Sergen Yalçın

Öte yandan kısıtlı kadroyla Kayserispor ile mücadele eden ve başarılı bir istatistik yakalayan ve daha önce Trabzonspor’da futbolcu olarak görev yapan Çağdaş Atan’ın kulüple Haziran 2026’ya kadar sözleşmesi bulunuyor. Bir diğer yerli aday İlhan Palut da Konyaspor’dan ayrıldı. büyük başarı elde ettiği Ocak ayında.

Çağdaş Atan

YABANCI İSİMLER DE GEÇİYOR

Yabancı teknik direktör adayları arasında yer alan Shota Arveladze, en son çalıştırdığı İngiliz ekibi Hull City’den geçen yıl eylül ayında ayrılmıştı. Futbol kariyeri boyunca Trabzonspor’un efsane isimlerinden biri haline gelen Gürcü teknik direktör, 2015-2016 sezonunda teknik direktör olarak görev yaptığı Bordo-mavili takımda beklentileri karşılayamayarak 15 maçın ardından görevinden ayrıldı. . Daha önce farklı Türk takımlarıyla adından söz ettiren ve 2013-2014 sezonunda Beşiktaş’ı çalıştıran Hırvat teknik direktör Slaven Bilic, geçtiğimiz hafta görev yaptığı Watford’dan geçtiğimiz hafta ayrıldı. Bahsi geçen yabancı isimlerden Marcelo Gallardo, 8 sezon görev yaptığı Arjantin ekibi River Plate’ten Aralık 2022’de ayrıldıktan sonra göreve başlamadı. Liverpool ile geçtiğimiz günlerde bir reklam çekimi için İstanbul’a gelmiş ve hatta cumhurbaşkanı adayı Ertuğrul Doğan ile görüşmüştü. İngiliz teknik direktör, son olarak görev yaptığı Aston Villa’dan Ekim 2022’de ayrılmıştı.

HACISALİHOĞLU: GENÇ İSİMLERİ ÇIKARABİLECEK BİR İSİM FAYDA OLACAK

Trabzonspor’un eski başkan yardımcılarından Hayrettin Hacısalihoğlu, bundan sonraki yönetimin bordo-mavili kulübün geleceğini düşünerek planlama yapması gerektiğini vurguladı. Hacısalihoğlu, tercih edilecek teknik direktörün maliyetli isimleri talep etmesinin, kötü durumda olan ekonomiyi daha da bozacağını belirtti.
Trabzonspor’un bu sezon hedeflerinden uzaklaştığını kaydeden Hacısalihoğlu, “Transfer politikası gelecek yılın kadrosunu oluşturacak şekilde olmalı. Kısa vadeli tercihler aceleye getirilmemeli. kalacak ve kalacak isimlerin yanı sıra düşük maliyetlerle takıma fayda sağlayacak isimler belirlenmelidir.” İlkelere bağlı ve bunu geçmişte uygulamış bir teknik direktör belirlenmeli. Hazır oyuncularla yola çıkmak isteyen bir teknik direktör değil, kadro kurup genç isimleri takıma kazandırabilen bir teknik direktör bu süreçte takıma fayda sağlayacaktır” dedi.

Hayrettin Hacısalihoğlu

ÇELİK: KADRO OLUŞTURMAK, YÖNETİCİ SEÇMEKTEN DAHA ÖNEMLİ

Trabzonspor’un eski futbolcularından Lemi Çelik, gelecek yönetimin teknik direktörden önce spor müdürlüğünü oluşturması gerektiğini söyledi. Çelik, doğru transfer politikası ve kadro yapısının teknik direktör seçiminden daha önemli başarı kriteri olduğunu kaydetti.

Abdullah Avcı’nın istifasının Trabzonspor için son derece başarılı olduğunu belirten Çelik, “Abdullah Avcı, Trabzonspor’da 3 kupa kazandı. Trabzonspor’da başarıya ulaşan son teknik adamdır. Dünyanın en iyi hocası gelse kadro kötüyse ne yapsın?” .Transfer yapılırsa kim gelirse gelsin takım başarısız olur.Trabzonspor için yerli teknik adam doğru olabilir.Belirtilen isimlerden Sergen (Yalçın) iyi bir teknik direktör.Sergen oyunu iyi okur, iyi rotasyonlar yapar, iyi Taktik değiştirir. İyi bir kadro kurarsa başarılı olur. İnanıyorum. Çağdaş (Atan) da çok idealist ve başarılı bir isim. Trabzonspor’da da başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Lemi Çelik

TEKELİOĞLU ALTYAPIYI KULLANABİLECEK ÖĞRETMEN SEÇİLMELİ

Trabzonspor’un eski teknik direktörlerinden Sadi Tekelioğlu da teknik direktör seçiminin kulübün ekonomik yönetimine uygun olarak yapılması gerektiğini belirtti. Bordo-mavili kulübün kısa vadeli planlarla yüksek borç altına girdiğini belirten Tekelioğlu, takımın potansiyelini kullanacak ve altyapıya önem veren bir teknik adamla çalışmanın bu süreçte faydalı olacağını belirtti.
Tekelioğlu, “Trabzonspor egosunu tatmin etmeyecek, kulübü düşünecek bir isim seçmeli” dedi. “Hiç lüksü kalmadı. Ülkenin ekonomik durumu da belli. Trabzonspor hocanın inisiyatifine bırakmadan, kadrosunu ekonomisine göre şekillendirebilmelidir” dedi.

Sadi Tekelioğlu

‘ALMAN OKULU ÖĞRETMENİ FAYDALI OLABİLİR’

Bordo-mavili kulübün yabancı teknik direktör seçmesinin daha doğru olacağını söyleyen Tekelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alman okulundan bir teknik direktörün takıma faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yabancı teknik direktörler daha başarılı oluyor. genç oyuncu bulup cilalıyor.Türkiye’de teknik direktörlerin sabrı kalmadı,3 maç kaybettikleri zaman kendilerini de kurtarmaya çalışıyorlar.Kulüp iyi bir hesap yapmalı ve seçeceği teknik adamla kuracağı kadroyu da belirterek anlaşmalı. Geçen yıl şampiyon takıma 14 transfer yapıldı, bu tür hırslar başarısızlığa yol açar.”

Daha Fazla Spor Haberleri

Haber kaynağı

Share this Article
Leave a comment